Nyitókép: Brit katonák II. Erzsébet szeptemberi temetésén (Lorena Sopena / Anadolu Agency via AFP)
Írta: Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő, hadtörténész
Seregszemle cikksorozatunkban eddig Lengyelország, Németország és Franciaország haderejéről írtunk. Most a britek kerülnek sorra.
„Három évbe telik felépíteni egy hajót és háromszáz évbe egy hagyományt” – állítólag ezekkel a szavakkal zárta rövidre a bonmot-iról híres Winston Churchill a dunquerque-i evakuáció hosszabb távú következményei miatt aggódó haditengerészeti vezetéssel vívott vitáját. A végeredmény ismert, jelentős hajó veszteségek árán a Royal Navy 338 ezer, túlnyomórészt angol katonát mentett ki a bekerítésből 1940 májusának végén. Erről a műveletről egyébként egy meglehetősen korhű film is készült néhány évvel ezelőtt.
Fentiek azért fontosak, mert mint minden hosszabb ideje fennálló szervezetet, így az angol fegyveres erőket is legalább annyira jellemzik saját hagyományaik, mint tényleges képességeik, eszközeik és működésük. Már csak azért is, mert az ezekhez való ragaszkodás sokszor mindent felülír, felül kell, hogy írjon, mint azt a fenti példa is mutatja. Tudom, hogy lassan unalmas, de nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy egy fegyveres erőt, a morálja, tagjainak motivációja, hozzáállása különböztet meg a napjainkra nagyrészt csereszabatos többi modern hadseregtől. Napóleon mondása a mai napig érvényes:
a háborúban a morál szerepe a fizikai erőhöz három az egyhez.
És ha valamiben, ebben páratlanok a némi fogalomzavarral magyarul angolnak is nevezett britek. A haditengerészet rum- és grogfogyasztási szokásairól, vagy éppen Nelson admirálisról még azok is hallottak, akiket a Royal Navy-vel kapcsolatos történetek úgy általában nem nagyon hoznak tűzbe. Ugyanez igaz a vörös kabátos gyalogosok és a medvekucsmás testőrök esetében, vagy éppen az angliai csata pilótáiról, radarrendszeréről szóló történetekre.
A brit hadsereg toborzó videói
Nagy-Britannia esetében éppúgy látszik a földrajz által meghatározott determináltság, mint a már ismertetett német vagy lengyel példáknál. Éppen ezért, egy szigetországnál logikus módon a „rangidős haderőnem”, a senior branch a hadiflotta, a Royal Navy. Ám mielőtt belefognánk a haderőnemenkénti felsorolásba, érdemes néhány szóban kitérni a szintén földrajzi alapú és évszázados brit stratégiára. A 19. század második felében „splendid isolationnek”, azaz ragyogó elszigeteltségnek hívott koncepció lényegében az angol nagyhatalom felemelkedésétől, a tengerek felett uralom 17. századi megszerzésétől érvényben volt.